RÓLAM

KRÉMER KRISZTIÁN

Több, mint 12 éve foglalkoztat az önfejlesztés és pszichológia témája.

Ezalatt kismillió könyvet, hanganyagot, szemináriumot és előadást feldolgoztam.

Ezeknek a tapasztalatát szeretném minél több embernek átadni, mert tudom mennyire szerteágazó és egymásnak ellentmondó módszerek és tippek vannak a témában.

Hogy kezdődött?

Mivel 14 évesen nekem sem volt fogalmam arról, hogy mit akarok majd csinálni felnőttként, így egy infós szakközépiskolába jelentkeztem. Érettségi után még mindig nem tudtam, hogy mit akarok kezdeni, de nem maradtam ötödéven, ahol szakmát kaptam volna, mert abban biztos voltam, hogy ezt nem akarom csinálni… akkor meg minek.

Ekkor jött a több éves útkereső időszakom.

Fogalmam sem volt, hogy mit akarok vagy, hogy mi érdekel, csak, hogy segíteni akarok az embereken.
Megfordult a fejemben az ápoló szak, de hamar elvetettem, amikor kiderült, hogy ágytálat kell cserélni és hasonló finomságok. 😅

Beiratkoztam mindenféle képzésre, de a legtöbbet pár hét után ott hagytam. A gyógymasszőr képzést végül megcsináltam, de egy percet sem dolgoztam benne.

Újra érettségiztem matekból és bioszból, mert jelentkeztem a Szegedi Egyetemre Molekuláris bionikára. Fel is vettek, de nem iratkoztam be, mert mégsem éreztem magaménak.

Ebben az időszakban került kezembe az első önfejlesztő könyv és ez megerősítette bennem a tudatot, hogy jól teszem, hogy keresem a helyem. 🙏

Ezalatt az idő alatt mindenféle munkát csináltam.
Mezőgazdasági, építőipari… voltam asztalos segéd, gyári munkás, sofőr, autókat hoztunk be külföldről… szóval sokmindent kipróbáltam.

Végül a gazdasági vonalon találtam meg a helyem és elvégeztem a BGE-n egy gazdasági alapszakot, majd az ELTE-n egy pénzügy mesterszakot.

"Békés tenger nem nevel ügyes hajósokat."

De honnan az önfejlesztés?

Mindig is érdekelt a pszichológia, az elme működése és a különböző emberek élete és motivációi.

Azt vettem észre, hogy az emberek könnyen megbíznak bennem és hamar megnyílnak. Én pedig imádtam hallgatni az élet-történeteiket. Belekérdezni a miértjeikbe… és az esetek többségében a beszélgetések végén hálálkodtak, hogy mennyit segítettem és milyen jót beszélgettünk.

Pedig általában csak a másik ember beszélt… én csak kérdeztem.

Imádom az érzést, hogy látom, ahogy hatással vagyok másokra és ezért hálásak.

És ehhez az önfejlesztő, pszichológiai könyvek és anyagok segítettek a legjobban.

Mit tanultam ezekből?

Körülbelül 17 éves korom óta magamat tartottam el.

Amikor Budapestre költöztem, volt olyan időszakom, amikor fizettem a saját és édesanyám albérletét is. Főállásban dolgoztam, mellette ELTE-n voltam mesterszakon nappalin.  Korrepetálásokat tartottam és heti 4x jártam le edzeni.

Szóval sűrű időszak volt. De megoldottam. És ezt azoknak az önfejlesztő, produktivitásos és időmendzsmentes anyagoknak köszönhetem, amiket feldolgoztam.

Ezekből a legfontosabb gondolatok és elvek, amit vallok:

FELELŐSSÉGVÁLLALÁS:

Ez a nulladik lépés. Olvashatsz akármennyi önfejlesztő könyvet, hallgathatsz egész nap podcast-eket… Semmi sem fog változni, ha nem fogadod el, hogy te (és a cselekedeteid) vagy az oka mindenféle eredményednek.

Persze a születési körülményeink és egyéb helyzetek korlátozhatnak egy ideig. De az, hogy ezekre miként reagálsz, rajtad múlik.

Senkinek sem kötelessége, hogy neked jót tegyen. Se az államnak, se a szüleidnek, se a barátaidnak, se a gyerekeidnek, se a szövetkezetnek.

Ez a felismerés kezdetben ijesztő lehet, de idővel egy felszabadító érzés lesz. Tudva, hogy az életed a legjobb kezekben (a tiédben) van.

TISZTA ÉRTÉKREND:

Ha a felelősségvállalás adja a lendületet, az értékrend az irányt.

Az értékrended határozza meg, hogy mik a prioritásaid az életben, mik azok az elvek, amik mentél élni akarsz és melyeket tartasz fontosnak.

A tiszta értékrend egy iránytű, amikor a trendek, mások véleményei és elvárásai összezavarnának. Enélkül az életünk tele lesz egy sor megfeleléssel és félresikerült kompromisszummal.

Diszharmóniában leszünk magunkkal, hiába „logikus” egy adott cselekvés. Ha nem passzol az értékrendünkkel, csak frusztrációt érzünk és nem tudjuk, hogy miért.

Másrészt a szilárd önbizalom és önismeret elképzelhetetlen tiszta értékrend nélkül.

Úgy gondolom, hogy ezek nélkül nincs semmilyen tartós eredmény vagy fejlődés.
A kurzusaim és tartalmaim pedig ezek köré épülnek fel.

Hogyan tudok segíteni?

Kutatások szerint a boldogságunk attól függ, hogy mennyire érezzük a kontrollt az életünk felett.

Életünkben pedig annyira van kontrollunk, amennyire tudatosan bánunk az erőforrásainkkal.

A tech cégek milliárd dollárokat költenek arra, hogy minél addiktívabbak legyenek az appjaik, szoftverjeik. 

A cél nem az, hogy minimalizáljuk a digitális eszközök használatát, hanem egy tudatosabb és kedvezőbb „költség-haszon” arányon legyünk.